Yıldız Kocakanat

Huzursuz bacak sendromu hastalığının ne demek olduğunu 2014 yılında bacağımın istemsiz atmasının başlamasıyla öğrendim. Önceleri önemsememiştim çünkü çok rahatsız edici boyutta değildi. Daha sonra bu istemsiz atmalar çok sıklaştı ta ki beni gece uykularından uyandırana kadar. Öyle ki sabahlara kadar uyuyamıyordum. Tam uykuya dalacağım esnada bacağım atmaya başlıyor ve yürüme ihtiyacı duyuyordum. Hayatım kabusa dönmüştü. Uzun süreli kalacağım yerlere gidemiyor iş nedeniyle gideceğim yerlerde, toplantılarda inanılmaz rahatsız oluyor yolculuk yapamıyordum.

Bu hastalık çok tanınmadığı içinde sizin nasıl sıkıntı çektiğinizi anlamıyor, normal bacak atması zannediyorlardı. Oysaki bu bacak atmaları gece olursa tekrarlanıyor ve yürüme ihtiyacı hissediyorsunuz. Zaten bir gecede dört yada beş kere bacak atıyorsa sabahlamış oluyorsunuz. Gündüz bacak atmalarım olmuyordu ,yukarıda anlattığım gibi iş toplantıları, sinema ,tiyatro gibi kalkıp yürüyemeyeceğim ortamlarda sıkıntı çekiyordum. Zaten böyle ortamlarda iseniz ve yürüme ihtiyacını karşılayamıyorsanız inanılmaz bir rahatsızlık yaşıyorsunuz.(bacaklarınızdaki damarların çekilmesi, nefesinizin sıkışması, içime fenalık gelmesi vb)

Ankara’da gitmediğim doktor kalmadı. Bana söylediklerinden biri şuydu: Bu hastalığın sebebi bilinmiyor, tedavisi de yok. Verdiğimiz ilaçları şeker hastası gibi ömür boyu kullanacaksın. Tabi ki çaresizlikten yaklaşık iki sene kullandım. İlaçların da yan etkileri malum. Zaten ilaçların dozunu bir süre sonra arttırmak durumunda kalıyorsunuz. Çok üzgündüm...

Okay Sağtürk hocamın metodunun çok tesadüf bir şekilde Facebook’ta iyileştirdiği hastaların yazılarını okudum. Hemen tanışmak istedim, çünkü bu hastalığın TÜRKİYEDE DEĞİL DÜNYADA TEDAVİSİ YOK. Fakat hastalar iyileştiklerini yazıyorlardı. Ben Okay hocamın tedavisine şu mantıkla yaklaştım, sonuçta bu hastalığın tedavisi yok denemekten ne kaybederim dedim Uzun uzun yazmak isterdim ama sanırım Okay hocamı anlatmak sayfalar alır. Muhteşem bir insan. Sadece bu hastalığın tedavisini bulması değil kişiliği ,duruşu ve insanlığıyla bir BABA GİBİ.. Şu an benim tedavim bitmedi ama ben iyileştim. İnanılır gibi değil. Eskisi gibi rahat uyuyabiliyorum. İnşallah bu yazdıklarım Huzursuz bacak sendromu teşhisi konan endişe içindeki başka bir hastaya ulaşır ve benimde birine bu anlamda faydam olur. Saygılarımla..