Hatice Özkan

Huzursuz Bacak huzursuz ruhtan çok daha insanı rahatsız eden bir hastalık halidir. Ben bir sağlık çalışanı olarak bu hastalıkla 28 yaşımda ikinci hamileliğimde tanıştım. Gündüzümüz çok iyi geçiyor. Evinize gelip dinlenmeye geçtiğinizde adını koyamadığınız bir huzursuzluk ruhunuzu kaplamaya başlar. Acı değil, ağrı değil, tam anlamıyla dolu dolu huzursuzluk, gecelerimizi, uykularımızı berbat eder. Uykunuz bölünüp acı çektiğinizi hissederek sabaha kavuşursunuz. İyi bir uyku olmadığı için verimsiz bir gün geçirmeye başlarsınız.

Tatsız bir günün sonunda evinizde eşinizin sizi anlamasını beklersiniz. O sizin nasıl bir ruh hali içinde olduğunuzu bilmediği için anlayamaz. Başka yaşadığınız her hangi bir durumla ilgili olduğunu sanır ve çatışma içine girersiniz. Ben bunu sağlıkçı olduğum için uygun bir dille eşime ve ev halkına anlatma şansına sahiptim. Eşimden masaj yardımı alarak, dolaşımı rahatlatarak günlerimi geçirmeye çalışıyordum. Bir gün doktora acılar içinde doktora başvurdum. Tıbbi tedaviye başlandı. Dopamin, Nörontin gibi ilaç destekleriyle tedavi olmaya çalışıyordum. Ama sinemaya gitmek, yolculuk yapmak gibi normal günlük işlerde çok zor zamanlar yaşamaktaydım. Kısacası huzursuzluk içinde huzur bulmaya çalışıyordum.

Tıbbi tedavinin pek yardımını göremiyordum. İlaçlar aksine faydadan çok bana zarar vermeye başlamıştı. Gündüzleri sersem gibi dolaşıyordum. Sağlık çalışanı olarak işimi çok dikkatli yapmam gerekiyordu. Günlük yaşamım zorlaştığı gibi çalışma hayatımda çıkmaza girmeye başlamıştı. Ruh halim yorgun ve gergindi. Emekli olmaya karar vermiştim. Ayakta hareket halinde yorulup dinlenmeye geçtiğimde acı çekiyordum. Uykuda ayaklarımın elektrik çarpması hissi ve kollarımın uyuşması hissi beni çok rahatsız ediyordu. Erken yaşta hastalık ile boğuşan bir insan olmak çok zordu.

Günün birinde öğretmen bir komşumda Okay Hoca’nın varlığından haberdar oldum. Gittik ve 7 seans süren tedavi sürecimiz başlamış oldu. Tedavilerimin her gün biraz daha rahatlamama sebep olduğunu hissediyordum. Tıbbi bilgileri bana ışık oluyordu. Uygulamalara severek gidiyordum. İşbirliğimiz gün geçtikçe başarıya dönüşüyordu.

Elektrot ve lazer uygulama yöntemlerini önce anlatıyor sonra uygulamaya koyuluyordu. Tüm bunları etik kurallar çerçevesinde yapıyordu. Ailece gönül bağımız gelişti. Dostane ilişkiler içinde tedavimiz devam ediyordu. Ben artık rahat uyuyor ve gün içinde huzurlu bir şekilde çalışmaya devam ediyordum.

Ellerine, yüreğine, emeğine sağlık Okay hocam. Yüreği güzel insan, uzun ömürleriniz olsun.