Cemile Öner Erbahar

Merhaba...

Ben 22 yıldır epilepsi tedavisi gören bir nöroloji hastasıyım. Bundan 20 yıl öncesinde de sağ bacağımda tanısı konamayan bir takım rahatsızlıklar oluştu. Bunun adını koymak çok zordu, çünkü bilinen bie ağrı, uyuşma, kramp, kaşınma gibi şeylere hiç benzemiyordu.Yatağa yattıktan en geç 15 dakika sonra başlıyan bir durumdu. O kadar rahatsız ediciydi ki en uzunu 20 dakika süren, tüm gecenin toplamı iki saati geçmeyen bir uykum olmuştu. Gündüzleri de oturtmuyor; sürekli ayağa kalkıp bacağımı sallayıp kütletmem gerekiyordu. Yolculuk yapmak, sinamaya gitmek hatta oturup dinlenmek benim için hayal olmuştu.

Tedavi için gitmediğim birim kalmadı. Nöroloji, romatoloji, fizyoterapi, beyin cerrahisi ve sonunda psikiyatri uzmanına kadar gittim. Nihayet 12 yıl önce tanı konuldu. Hareket bozuklukları ana başlığı altında huzursuz bacaklar sendromu (RLS)denilen bir hastalıkmış. Dopamin eksikliğinden kaynaklıymış ve parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlarla tedavi olunuyormuş. Böylece tedavim başladı ancak ben hergün daha kötüye gittim. Sonuç alamayınca da ilaçları bıraktım.

Bundan 5 yıl önce Okay Sağtürk'le tesadüfi olarak bu konuyu konuştum. Kendisi beni iyi edebileceğini söyledi ve aynı gün 3 farklı metotla tedaviye başladı. Olaya bakış açısı beni ikna etmişti. Durum dopamin eksikliğinden olsa ilaçların sorunu çözmüş olması gerekirdi. Oysa ben daha da kötülemiştim. Öyleyse sorun eksiklikte değil, iletimde olmalıydı. Yani dopamin ulaşması gereken yerlere iletilemiyordu. Okay bey reseptörlerde sıkıntı olabileceğini söyledi. Bana tedavi uyguladı. “Bakalım bu gece uyuyabilecek misin” dedi. Ben o gece aklım bacağımda olmak üzere yattım. İnanılır gibi değildi uyumuştum. Alışkanlık oluştuğundan sürekli uyandım, kendimi dinledim, normaldim ve tekrar uyudum. Sabah Okay beye müjde vermek için gittim. Kendisi t”amam doğru yoldayız, tedavi bitti” dedi. Ancak bunun hayat boyu bir daha başıma gelmemesi için koruma programı uyguladı.1 ay boyunca haftada 3 gün tedavi aldım. Ben toplam 1 aylık tedaviyle huzurlu bacaklara kavuşmuş oldum.

Okay Sağtürk'e sonsuz minnettarım. Kendisini takdir ediyorum.Tedavisinin geniş kitlelere duyurulmasını yürekten temenni ediyorum.

Cemile Öner Erbahar