Huzursuz Bacak

Huzursuz Bacak Hastalığının teşhisinde hastanın kendi anlatımı, kendi beyanı esastır. Laboratuvar testlerinin bir önemi yoktur. Sadece başka hastalıklarla karıştırılmasını önlemek amacıyla yapılır.

ABD’nin resmi kuruluşu (NIH) National Institudes of Health (Ulusal Sağlık Kuruluşu)‘nun Restless Legs Syndrome (Huzursuz Bacaklar Sendromu)-RLS için yaptığı tanım bütün dünyada kabul görmüştür. Buna göre RLS’nin tanımında 4 temel kriter vardır.

  1. Rahatsızlık genellikle geceleri başlamaktadır.
  2. Hasta damarlarında pek açıklayamadığı nahoş kaşıntı, köpüklenme, seğirme, çekme gibi durduramadığı bir takım şiddetli ya da az şiddetli duyumlar hissetmektedir. Uyuşma ve karıncalanma hissinin veya temas sonu ağrının eşlik ettiği, dayanılmaz bir hareket isteğinin oluştuğu durumdur bu.
  3. Genellikle hareketsiz durumlarda yatmaya başlarken rahatsızlığın tetiklendiği görülür.
  4. Sürekli yüründüğü ve hareket edildiği zaman bu rahatsızlık hissinin azalması ya da katlanılır hale gelmesi gözlemlenir.

Bu hal sabahları sönerek azalır. Ağır vakalarda hasta sabaha kadar sürekli dolaşmak mecburiyetinde kalır. Parkinson ilaçlarını devamlı alan hastalarda bir süre sonra augmentasyon (artarak tekrarlanma) belirir. Bunun sonucu rahatsızlık gündüz de devam eder, kollarda da oluşmaya başlar. İlaç almaya devam eden hastalar geceleri uyusalar bile bu restore eden (onarıcı) bir uyku değildir. Hasta sık aralıklarla patlayıcı karakterde uykusunda tekmeler atmakta ve soluma kesikliği (uyku apnesi) yaşamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Kuruluşu’nun şimdiye kadar elde ettiği kriterlere göre Huzursuz Bacak Sendromu RLS iyileştirilemez. Hastalığın iyileştiği bilinmemektir.