Serap Çelikel

Sevgili dostlar Merhaba;

Benim adım Serap Çelikel. 45 yıllık tıp doktoruyum Mesleğimi söylememin nedeni yazdıklarımı değerlendirirken lütfen bunu göz önünde bulundurunuz.

Ne zamandan beri huzursuz bacak sendromu ile birlikte yaşıyorum tam olarak söyleyemem Sanırım 30-40 yıl oldu. Zaten o zamanlar tam olarak bilinmiyordu. Şimdi de yeteri kadar  bilindiğini sanmıyorum.

Huzursuz Bacak sendromu ile neler yaşadığımı şöyle anlatayım. Gündüz hiçbir şey yok. Gece eğer bir iş yapıyor ayakta iseniz yine birşey yok. Ne zaman ki oturdunuz veya yattınız, olay o zaman başlıyor. Ağrı, uyuşma, kasılma, karıncalanma, hiçbiri değil. Ama yatmanız veya oturmanız da mümkün değil. Devamlı ayakta durmanız, yürümeniz veya olduğunuz yerde sallanmanız lazım. Tabii ki bu durum yıllardır yaşam kalitemi çok düşürdü. Sinema, tiyatro, konser, dost toplantıları, hiçbir aktiviteye gidemedim. Ancak çok yakın arkadaşlarımla görüşebildim, çünkü sohbetin veya yemeğin ortasında kalkıp dolaşmam lazım Oturmam mümkün değil. Seyahat büyük sorun. Otobüse binmek imkansız. Uçakta devamlı" lütfen oturun " uyarısı alarak saatlerce ayakta geldim. Amerikaya uçakla giderken hep ayaktaydım. 8 saat sürdü.

Bel fıtığından meliyat oldum. Anestezinin etkisi geçmeden, “Beni kaldırın!” diye feryat ettim. Gözüm kapalı perişan halde iki kişinin kolunda sabaha kadar yürüdüm. Ağrı, narkoz, kanama, hiçbiri umurumda değil. Sadece yürümem lazım. Yani yıllardır kabus gibi bitmeyen geceler geçirdim. Gün ağarmaya başlayınca, "Şükürler olsun bu gecede bitti " diye sevindim.

17 yıl önce diyabet oldum. Bu şikayetler çok fazla arttı. Sıkıntımı anlatmak mümkün değil. Bu süreçte pek çok doktora gittim. Son 10 yıldır parkinson ilacı kullanıyorum. Çok az rahatlamakla birlikte yine geceler boyunca yürümek zorundaydım.

Ocak 2016 da internette Okay Sağtürk Beyefendi ile tanıştım. Şubat ayında Okay Sağtürk metoduyla tedaviye başladım. Şimdi şu anda ki durumumu anlatayım. Şöyle: Arkadaşlarımla oturup yemek yiyebiliyor, sohbet ediyor. uzun saatler oturuyor, en önemlisi uyuyorum. Hem de sabaha kadar uyanmadan, kalkmadan. Bu arada Macaristan seyahatim sırasında hiç rahatsızlık çekmedim.

Tedavi sürerken Parkinson ilacının bir dozu kesildi Diğer yarısı da yakında kesilecek umarım. Halen tedavim devam ediyor. Şartlarım dolayısıyla 15 gün de bir tedavi alabiliyorum.Yoksa şimdiye kadar tedavi süresi tamamlanmış olurdu.

Beni bu günlere kavuşturan Sayın Okay Sağtürk’e sevgilerimi, saygılarımı ve gösterdiği yakınlık ve nezaketten ötürü şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımla,

Uzman Dr Serap Çelikel